Każda kobieta chciałaby cieszyć się płaskim brzuchem na co dzień. Nadmiar tkanki tłuszczowej w tej strefie to powszechna przyczyna wystającego brzuszka, lecz nie jedyna. Zdarza się, że to także skutek zaparć i wzdęć. Jak się ich pozbyć? Wprowadź kilka zmian do swojej diety:
1. Pij dużo wody!
Każda z nas słyszała to setki razy. Jednak czy rzeczywiście się do tego stosujemy? W profilaktyce i leczeniu zaparć ma to szczególne znaczenie, bo w sytuacji niedostatecznego spożycia płynów woda jest odzyskiwana z jelit. To z kolei nasila zaparcia.
2. Jedz odpowiednią ilość warzyw
Warzywa zawierają dużo błonnika, który działa jak miotełka w naszych jelitach – zwiększa objętość mas kałowych, a dzięki temu przyspiesza perystaltykę i reguluje rytm wypróżnień. Jedz zarówno warzywa surowe, jak i gotowane. Jednak obserwuj swoje samopoczucie, ponieważ u niektórych osób duża ilość surowych warzyw wywołuje wzdęcia.
3. Wybieraj produkty zbożowe razowe
Z tego samego powodu co warzywa. Szczególnie warto wprowadzić do diety owies – płatki owsiane, otręby owsiane. Zawierają błonnik rozpuszczalny, który świetnie działa na zaparcia.
4. Uważaj na owoce
Ogranicz owoce do 2 porcji dziennie, ponieważ cukry zawarte w owocach mogą nasilać wzdęcia. 1 porcja to ok. 150-200g świeżych owoców. Szczególnie gazotwórcze będą m.in. gruszki, śliwki, jabłka czy morele.
5. Unikaj produktów wzdymających
Do takich produktów należą m.in. warzywa kapustne, cebulowe oraz strączki. Nie znaczy jednak, że musisz z nich całkowicie zrezygnować, ale ich ilość nie powinna powodować uciążliwych objawów. Natomiast zdecydowanie zrezygnuj z napojów gazowanych.
6. Ogranicz cukier, wyroby czekoladowe, czerwone mięso, tłuste i ciężkostrawne potrawy
Te produkty będą działały zapierająco.
7. Możesz sięgnąć po naturalne produkty regulujące perystaltykę jelit
Należą do nich m. in. łuski babki płesznik lub jajowatej, aloes, zioła (np. owoc bzu czarnego, owoc jarzębiny, korzeń prawoślazu). Warto przemyśleć też suplementację diety probiotykiem, który wspomoże rozwój korzystnej mikroflory w jelitach.
Pamiętaj, że przedstawione rady są ogólne. W zależności od źródła problemu, a także indywidualnej tolerancji, zalecenia mogą się różnić. Szczególnie, gdy masz objawy zespołu jelita drażliwego, zachęcamy, aby przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia. W celu dopasowania diety najlepiej skonsultować swój przypadek z dietetykiem. Zapraszamy do kontaktu tel. 720 888 993 💜😊